Илија Петровић: Бугарскo-хрватска блискост
Хрвати навијају за Бугаре
Пре неки дан, ко зна како и откуд, у рачунар ми стиже линк (https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/ekskluzivno-ovo-je-deset-hrvatskih-uvjeta-crnoj-gori-za-ulazak-ucx_linkref=jl_home_vijesti_prva_pasica) на латинични текст извеснога Зељка Тркљанца о могућем приступању “Црне Горе чланству у ЕУ које ће на препреке између осталог наићи и због заоштравања ставова према Хрватској, при чему сам истакнуо Резолуцију о геноциду у логорима Јасеновац, Дахау и Маутхаузен”. Јесте да се обећана прича, барем по наслову, тиче Хрватске и Црне Горе, али само ред-два ниже, збрда-здола, речени Зељко, на упитаност Александра Вучића док је боравио тамо негде у Швајцарској, “шта смо Бугарима згрешили… не бих знао да вам то кажем”, у игру уводи разлоге због који Србија никако да се учлани у Европску унију. Не ради се “о жељама и хировима чланица”, уверава нас Зељко, већ је “једна од препрека рјешавање отворених билатералних питања, па је ту и Хрватска. Али осим Загреба и Софије… противи се још шест земаља, три балтичке, Шведска, Финска и Низоземска… нема санкција Русији, владавина права, слобода медија…”
Балтичке и друге ту су зарад причине приче, а Тркљанац се, заправо, наставља на оно што се дешавало на самом крају новембра 1915, у време кад се србска војска повукла из Отаџбине и кад су Немачка, Аустроугарска и Бугарска окупирале Србију, чин који је произвео радост међу хрватским (и словеначким) члановима Југословенског одбора у Лондону. “Неки од чланова ‘Југословенског Одбора’ приредили су себи чак и весеље, кад су чули да је ‘са Србијом свршено’ и да смо ‘сад сви несрећом уједињени’ јер су били уверени да им ‘пропаст Србије’ даје могућности лакше стварати ‘југословенски народ’ и правити комбинације њима драге”.
И сам одушевљен тиме, Анте Трумбић (1864-1938), председник хрватског Југословенског одбора, то је 26. марта 1916. године у једним француским новинама назвао “моментаним ишчезнућем српске државе” додајући да је то велика несрећа и за саме Савезнике, пошто на Балкану “нема више оног југословенског бедема, који би спречавао напредовање германске експанзије”. Упркос томе, он сматра да би “између германске расе и Истока” требало створити “велику југословенску државу или снажну Југославију”. Мисија такве Трумбићеве Југославије врло је чудна јер “нема више слободних Срба, а ни таквих Срба, Хрвата и Словенаца, које би тек требало ослободити”. Друкчије речено, Срби, Хрвати и Словенци у Аустроугарској јесу слободни и не треба их ослобађати, али зато више нема слободних Срба из Србије!
Трумбић у истом тексту покушава да увери Савезнике како ће им “будућа снажна Југославија” бити од користи само под условом да се одрекне Вардарске долине и “оријентира свој слободни развитак спрам Западнога Мора, спрам Јадрана”. Тек би таква Југославија остварила “равнотежу и благостање, од чега би имали користи и сви наши сусједи” и једино би на тај начин постала “у будућој Европи једно од најсолиднијих упоришта мира”. Трумбић, дакле, нуди Савезницима да придобију Бугаре, тако што ће им препустити делове Србије “које више нема”, а свој Одбор нуди им као будућег партнера за стварање будуће Југославије.
По несрећи, и Срби који су били у Одбору, или су били блиски њему, прихватили су такву логику, па је Перо Слијепчевић (1888-1964), књижевник и историчар, на једном предавању устврдио да је “традиционално наше клање с Бугарима, али Југословенство тражи мирну реч и споразум, на основу демократског принципа: сваком своје”. Могли су Слијепчевићеви слушаоци стећи утисак да је Србија део Бугарске и да је “отета” од ње, иако су бугарски прохтеви збуњивали и саме Немце. “Али је још горе од тога било то, што је та ‘југословенска’ пропаганда за Бугаре падала у исто време када су се племенити Швајцарци искупљали на митинге, да из уста својих најугледнијих политичара, професора, књижевника, новинара и т. д. чују најоштрије осуде бугарских зверстава по Србији”.
Само четири дана после оног Трумбићевог исгупа у француским новинама и, највероватније, поводом њега, будући председник француске владе Жорж Клемансо (1841-1929) у чланку под насловом “Живела Србија!” пише да “изгледа чак да има људи, не знам где, који се попуштајући неочекиваним сугестијама питају да ли не бисмо добро урадили ако се поново вратимо на пројекат с Бугарима!… Има, може бити сувише финоће у овој двострукој ‘дипломатији’. Требало би да ми са своје стране, и то сад, издамо Србе! Али ми нисмо рођени као издајници”.
Бугрски антисрбски апетити
Србским ослободилачким ратовима 1912-1918. године претходио је подужи период добровољачког четовања у Маћедонији, најпре против турске власти, а доцније против бугарских покушаја да “преузме” Јужну Србију. Један од таквих бугарских “подухвата” био је и такозвани Илинденски устанак (1903) спремљен по плану из Софије, за рачун великобугарске идеје, а окончан тако што су бугарски “револуционари” морали пред турском војском и Арнаутима побећи у Србију јер им, није било “излаза” на неку трећу страну. С пролећа наредне године вратили су се у Маћедонију и отпочели борбу, “углавном не више против Турака, него против Срба, српских села и српских првака”. У том свом “ослободилачком” походу, бугарски комити поубијали су око десет хиљада (10.000) Срба, добрим делом угледних, најпре учитеља, свештеника и сеоских кметова, а пред њиховим терором преко 30.000 душа избегло је у свет, највећим делом у Америку и разне европске земље.
Мада су све те бугарске комитске активности обављане у исто време у коме је и Аустроугарска планирала како и када остварити своје анексионе тежње према деловима Србске Земље, србску краљевску владу наводиле да побољша србски војни потенцијал и србску одбрамбену спремност, србски социјалдемократи били су међу Србима једини који су о томе мислили друкчије; није то било ништа ново, пошто су они и на све друге ствари друкчије гледали.
Једна од тих “других” ствари преко којих је скретана пажња с онога што је за собом вукла анексиона криза, односно неприкривена опасност од аустроугарског оружаног напада на Србију, било је социјалдемократско залагање за “српско-бугарско братство” и за стварање “савеза балканских државица”. Социјални демократи у Србији заступали су такву логику и поред тога што им је предобро било познато да су Маћедонци, односно Срби из Маћедоније, односно Јужне Србије, свакодневно излагани терору бугарских комита, .
Истовремено, исти ти социјалдемократи увек су пропуштали да те жртве препознају углавном као Србе, сваку србску одбрану називали су “злочинством”, а напоре србске владе да се одбрани србско национално биће у Маћедонији нападали су као “тактику комитских злочинстава” србске стране, четничке. Србске социјалне демократе није бринуло бугарско злочињење над Србима у Јужној Србији, они су, “као најискренији поборници српско-бугарског пријатељства”, тражили “обустављање четничког убијања по Македонији”. Друкчије речено, они су тражили да Срби престану с одбраном свог права на биолошки опстанак, ни на памет им није падало да преко својих бугарских партијских другова захтевају од бугарске владе да обустави терористичке комитске експедиције по Јужној Србији, нити су сматрали природним да србска држава стане у одбрану својих тамошњих сународника. Ваљда у уверењу да ће Србија на тај начин најлакше престати да постоји као држава, што би њеним “пролетерима”, у складу са поставком Комунистичког манифеста да “радници немају отаџбине”, помогло да остану без отаџбине, они су Србима понудили царинску унију са Бугарима, око које би једног дана могла настати конфедерација балканских народа. Без Срба, највероватније, које би дотле требало уверити у потребу (и обавезу, наравно) да се одрекну својих националних особености (Радничке новине Београд, број 61. од 24. маја 1907, 1 – по старом календару).
Бугарско “саавезништво”
Иако су у рату са Турском (1912) извојевали победу, неки од балканских савезника нису били особито задовољни оствареним резултатима. Нарочито се то тицало Бугарске – и у односима са Грчком, и у односима са Србијом -, те је она не обавештавајући о томе своје савезнике, средином априла 1913. године потписала сепаратни мир са Турском. Видевши у томе чину директну опасност за Србију, Никола Пашић (1845-1926), председник србске владе,затражио је од Врховне команде да се понаша у складу са новонасталом ситуацијом.
У настојању да се до решења дође мирним путем, Руси су препоручивали Србији да поштује одредбе још увек важећег уговора склопљеног пре уласка у Балкански рат (против Турске), истовремено јој стављајући у изглед велике територијалне добити у јужнословенским крајевима под Аустроугарском (у погодном тренутку), а Бугарској која је била намерна да се “са мачем у руци бори за прикључење Македоније са Солуном, Зајечаром, Пиротом, Нишом, Врањем и Лесковцем”, да ће “мудро поступити ако сама увиди неопходност извесне исправке у уговореном разграничењу и учини бар извесне уступке”.
Србска влада била је врло заинтересована да се излаз из новонастале ситуације нађе споразумно, тако да је питање србско-бугарских односа стављено на дневни ред Народне скупштине заказане за 30. јун. А тога дана, док је Пашић пред народним посланицима образлагао ставове србске владе према руској арбитражи и односима са Бугарском, стигла су два телеграма Врховне команде. “У првом се извештава да су Бугари напали у зору 30. јуна на српску војску дуж целе демаркационе линије у Македонији, а у другом да су у исто време напали и грчку војску на целом фронту”; у оба случаја без објаве рата.
Србска страна могла је такав чин очекивати, исто као што је могла њиме бити изненађена, али оно што се тога дана десило у Народној скупштини Краљевине Србије могло се, ваљда, догодити само у Земљи Србији. Наиме, док се расправљало о извештају владе о спољној политици, на дан кад је Србија нападнута, посланици Туцовићеве Србске социјалдемократске партије затражили су хитну демобилизацију војске и, са тим у вези, “мирољубиво” решавање свих спорова између балканских народа: Србска социјалдемократска партија упорно се држала свог капитулантског става, нелојалности сопственој држави и сопственом народу и сулуде идеје о “мирољубивости” у време отворене антисрбске политике и војних претњи Аустроугарске и Бугарске.
Бугарска улази у Велики рат
Иако Бугари не слове за демократске првоборце јер њихове изворне заслуге за развој демократије нису баш препознатљиве, овде се мора истаћи да су они, под врховном заштитом аустроугарске и немачке војне силе, истим тим силама помогли у завођењу и функционисању окупационе управе у Србији од септембра 1915. до 1918. године.
Као да јој је то било мало, Бугарска се средином октобра 1915. године придружује Немачкој и Аустроугарској у рату против Србије (и Црне Горе). У међувремену, 5. октобра, савезничка Источна војска почела је да се искрцава у Солуну, са прилично нејасним намерама.
Србија се опирала колико је могла, али све је то било мало. За десет дана аустроугарске и немачке снаге узеле су Београд, Пожаревац, Смедерево и Голубац, после чега су кренуле у наступање према Крагујевцу. Недељу дана касније, 22. октобра, аустроугарска војска прешла је Дрину код Вишеграда, а до тога дана Бугари су већ били у Куманову, Штипу, Скопљу и Велесу. Србска војска морала се повлачити према југу, а очекиване помоћи од француских и енглеских савезника, са солунског правца, није било. За свега месец дана ратовања, непријатељ је био у Нишу и Краљеву, у Лесковцу и Крушевцу.
Србска Врховна команда покушала да своје снаге прикупи у околини Приштине и да се преко Скопља пробије према Грчкој у сусрет савезницима. По невољи, Источном војском командовао је тада један за србску судбину незаинтересовани француски генерал, по имену Морис Сарај (1856-1929) који је, у међувремену, не обавештавајући о томе србску страну, своје трупе повукао према Солуну. Тродневне тешке борбе усмерене на пролаз кроз Качаник, и даље према Скопљу и Солуну, показале су да је једина саобраћајница са југом била пресечена и да савезничку помоћ отуд не треба очекивати.
Упоредо са Французима, и Енглези су се потрудили да ослабе србске војне позиције, најпре тиме што су пропустили да обезбеде саобраћајницу од Ниша ка Солуну, чиме су допустили Бугарима да тај правац ставе под своју контролу,а србску војску и народ, у зимским условима, принуде на мукотрпно повлачење према арбанашким и црногорским планинама. Кад је ова велика несрећна србска колона пристигла на арбанашко приморје, са њеним пребацивањем на Крф ипак није текло како се могло очекивати. Британски став према србској страни можда је најбоље “објаснио” њен министар војни Хорејшо Кичинер (1850-1916), рекавши нека два месеца раније да, “што се данас налазите (Срби – ИП) у тешкој ситуацији, сами сте криви. Тврдоглаво сте одбијали да Бугарској учините концесије… Радије сте хтели да сви изгинете него да Бугарима учините уступке”.
Кад је србска војска почела да пристиже на Солунски фронт, Енглези су затражили од србске Врховне команде да приступи њеној реорганизацији, тако што би се формирало шест дивизија и, свака за себе, била послата на западни фронт. Наравно, то је, на огромно енглеско незадовољство, одбијено, што је у наредном периоду био разлог енглеским генералима да делују против србске војске; нису јој допуштали да крене у неки напад на непријатеља, издејствовали су да једна руска бригада послата као помоћ србској војсци, буде уклоњена са Солунског фронта “како не би имала било какав контакт са српском војском” и послата на крајњи грчки исток, а све то пратили су претњама да ће повући своје снаге са Солунског фронта. “Током читаве 1917. године непрестано су радили иза леђа Србији. Радили на очувању Аустријске монархије, подржавали Италијане око Далмације и Истре, подстрекавали Румуне да узму Банат, Бугаре да узму српске територије северно од Македоније”.
Топлички устанак
Крајем фебруара 1917. године, Срби из топличког и јабланичког краја побунили су се против бугарске и аустроугарске окупације, али се, нажалост, о томе устанку четворонедељног трајања мало зна на другим србским странама. По прилици, најтеже последице по историјско памћење о Топличком устанку оставио је антисрбски обојен “теоријски приступ” србских идеолога новијег времена. У БроЗЛОвој (1892?-1980) Југославији, истина о томе била је углавном недоступна, пошто је новој комунистичкој власти – преко свога неприкосновеног челника врло блиског римокатоличкој јереси – и иначе заинтересованој за сузбијање такозване “српске хегемоније” и за остварење “српско-бугарског братства”, било особито стало да улога бугарске политике и војске у Топличком устанку остане у што дубљој сенци и, по могућству, непримећена.
Казује то и једно тумачење представљено 1950. године као наводна историјска истина: фебруара 1917. године букнуо је у окупираној Топлици и Јабланици устанак, “као реакција становништва тих крајева на крвави терор окупаторских аустријских и, нарочито, бугарских власти… Непосредни повод устанку била је наредба бугарских власти о мобилизацији свег мушког српског становништва од 17 до 50 година. Устанак је, захваљујући борбеном расположењу народа, у почетку имао успеха и довео до ослобођења Прокупља, Куршумлије и Жупе. Али када су против побуњеника упућене три дивизије аустријске и бугарске војске, устанак је крајем марта 1917 године био у крви угушен. После угушивања устанка уследила је зверска освета окупатора над становништвом Топлице и Јабланице, у којој је убијено 20.000 људи” (Историјски архив Комунистичке партије Југославије, Том ИИИ Социјалистички покрет у Србији 1900-1919, Београд 1950, 337).
Цифра од 20.000 жртава и није баш много вероватна, пошто су је “југословенски” социјалисти србског порекла позајмили од бугарских окупаторских извора – и једнима и другима био је основни циљ да се злочиначки бугарски учинак у Топлици максимално смањи. До цифре од 25.000 жртава дошла је Међународна анкетна комисија за утврђивање бугарских ратних злочина (Добросав Љ. Илић, Топлички устанак 1917. и његове старешине, Нови Сад 2000, 57), док је Анкетни одбор Народне скупштине Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца утврдио да је побијено 35.000 цивила (Миливоје Перовић, Устанак на југу Србије 1917, Београд 1954, 206). Коста Пећанац, кључна личност у Топличком устанку, вели да је укупан број жртава износио читавих 40.000, урачунавајући овде и цивиле и устанике. Професор историје Драгош Церовић из Прокупља, пореклом из Дробњака, вели да су “само у мом Топличком крају Бугари, које су наоружали Немци, побили преко тридесет пет хиљада душа! У Лесковцу преко десет хиљада, у Сурдулици око три хиљаде, да више не набрајам. Више од половине мушкараца у Србији, дораслих за борбу, није дочекало 1919. годину”.
Малочас поменута “историјска истина” изведена је из званичних ставова некадашње Србске социјалдемократске странке према стању у окупираној Србији, формулисаних новембра 1917. године за потребе социјалистичке Интернационале, у данима док је сећање на Топлички устанак било још врло свеже. Проистицало је из тих ставова да је званичну политику “софијских господара” према србском народу наметнула “реакционарна банда разбојника” на челу са председником бугарске владе Василом Христовим Радославовим (1854-1929).
“Ови људи, који су деценијама терорисали свој народ, били су врло мало склони да поштеде становништво потпуно покорено у једној окупираној области. Невероватним системом насиља и методичном политиком истребљивања Срба ови зликовци хоће да припреме терен за хегемонију Бугарске на Балкану и за стварање бугарског царства под скиптром Кобурга. Злочини које су ове индивидуе починиле у српском народу безбројни су”, а поредак успостављен на окупираним територијама далеко је од икаквог права или морала. “У бугарском делу Србије не зна се за судове. Тек у последње време установљен је у Нишу један суд који има да служи за целокупну српску окупирану област. Тамо полиција, регрутована из најмање препоручљивих слојева становништва, има неограничену власт. Лична слобода сваког српског грађанина, као и његов живот, зависе потпуно и искључиво од добре воље сваког полицијског агента, сваког бугарског жандарма. Батине које се деле људима, женама, деци и старцима представљају нешто… најобичније… Старци, старији од 60 година – не само по селима, већ и по варошима – добијају по 75 батина што нису поздравили каквог жандарма. Једна жена, у чијој кући станује један бугарски официр… осуђује се на 25 батина ако официр уобрази да је чаршав на столу у његовој соби ружнији од чаршава на столу његове газдарице. Један српски судија… сваког дана мора да струже дрва за бугарске учитељице које бесплатно станују код њега, ако не жели да га осуде на батинање. Могло би се навести безброј сличних случајева. У овим областима Срби су срозани на право робље, какво су били пре 200 година под турским јармом… У области окупираној од Бугара најелементарнија јавна безбедност није загарантована. Бугарске власти се служе, увек под претњом смртне казне, глобама и контрибуцијама… Безбројне разбојничке банде, толерисане од стране власти, које пљачкају и убијају све и свакога, шетају се по целој области. Дешава се, чак и веома често, да су ови бандити тајни компањони официра, полицијских агената и жандарма бугарских…
Онај ко би данас у тој окупираној области изјавио да је Србин и остао при томе – одмах би био оптужен за велеиздају и сам би себи изрекао смртну казну. Сви српски списи, не само књиге из јавних библиотека, већ и књиге из приватних станова, реквирирани су и спаљени. Најстрожије је забрањено, чак и у приватној преписци, да се пише српски… Новорођенчад крштавају бугарски попови, само бугарским именима… У основним школама се предаје само на бугарском, а наставу изводе учитељи и учитељице из Бугарске… Сва учитељска и свештеничка места, сва чиновничка места по општинама заузели су Бугари. На целој територији коју су окупирали Бугари нема ниједног јединог српског учитеља или свештеника: сви су интернирани или просто побијени…
Један велики број Срба, које не стигну да побију у Србији, Бугари одводе у Малу Азију. Читаве породице из Источне Србије, жене, деца, старци, силом се отржу од својих огњишта и вуку у Малу Азију. И није то никако лична или индивидуална казна… Хоће се пре свега да се из овог дела Србије удаље сви елементи способни да развију националну снагу и да се ти елементи униште, да би се затим пришло побугаривању остатака становништва… Многобројне српске породице депортиране у Малу Азију под ужасним околностима, осуђене су на смрт. Те су депортације, у ствари, само убијање Срба у масама”.
А Василије Трбић (1881-1962), рођен у Белом Брду, у Осечком пољу, један од оних који су се у четничком покрету нашли на самом почетку, известио је о свом боравку (по задатку добијеном од србске Врховне команде и Савезничке команде на Солунском фронту) током августа 1916. године у околини Скопља, Прилепа, Велеса, Кавадараца, Кичева, Тетова и Гостивара, који су се тада налазили у саставу Краљевине Србије:
“У Прилепској, Велешкој и Кичевској околини убијено је преко 2.000 душа, већином жена и деце. Читаве хајке дизале су се на незаштићени народ и убијали и пљачкали, безчастили све до 1. фебруара прошле године. Има више од хиљаду примера, где су бугарски војници силовали девојчице од 10 год. старости а небројени примери, где су поједини командири чета и батаљона, при уласку у село саопштавали војницима, да су те вечери све женске од 10 год. па навише њихове, докле је војска у селу. Нисам наишао ни један пример, да се неки бугарски официр одвајао и да је узимао народ у заштиту. У свим неваљалствима, сви су били солидарни”.
И навешћемо део оног о чему је сведочио др Арчибалд Рајс о збивањима у Врању, Сурдулици, Лесковцу, Топлици: “Непобитно се мо же доказати да није било убистава којима нису претходила мучења. Агонија жртава била је продужена и оне би завршавале у страховитим мукама… Међу убијеним Србима прво место заузимају свештеници”.
Кад се све то што је написано прочита или чује сâмо за себе, тешко да би се за Бугаре нашла иједна лепа реч. Знали су то и србски социјалдемократи, те су, за сваки случај, свој извештај о бугарским злочинима над србским народом у Топлици почели големим правдањима истих тих злочина:
“Пре но што почнемо да описујемо стање у бугарском делу Србије (кажу тако, иако се ради о делу Србије под бугарском окупацијом! – ИП), сматрамо за потребно да констатујемо једну веома важну чињеницу, која ће обрадовати све социјалисте уопште, а социјалисте на Балкану напосе, а то је да треба правити веома јасну разлику између владајућих кругова у Бугарској и бугарског народа… Бугарски војник, а то ће рећи наоружани бугарски народ, произвео је на целокупно српско становништво, свуда где је дошао с њим у додир, добар утисак. Првих дана инвазије, када је сваки војник имао такорећи право над животом сваког покореног становника, где је његово дискреционо право било неограничено и његова одговорност готово никаква, положај у областима покореним од стране бугарске војске био је много бољи. Било је много више реда и слободе него доцније, када се успоставила окупациона управа и када је »званични поредак« био заведен од стране управљача… Прост бугарски војник имао је симпатија за српски народ, коме га је вукла сродност народа, сродност која их сједињује, и он је врло добро разумевао ужасну ситуацију нашег положаја. Дешавало се веома често да су ови синови бугарског народа плакали… што је Србија упропашћена и дубоко очајавали што виде како су Бугарска и Србија поново… увучене у братоубилачки рат”.
Левичарска логика
По логици (не)србских социјалистичких вођа, бугарске злочине у Србији извели су “бугарски управљачи”, иако је и њима самима јасно да, док су ти управљачи били у Бугарској, бугарски војници, “а то ће рећи наоружани бугарски народ”, макар понекад били названи и “најмање прпоручљивим слојем становништва”, окупирали су Србију, разоружали су србски народ на почетку окупације, омогућили су успостављање бугарске управе, извели су прогоне и убиства србских учитеља и свештеника, депортовање србског становништва у Малу Азију, и разне друге злочине који се могу сврстати у геноцид.
Назначени социјалистички лидери не поричу да је “устанак у марту о.г. (1917) који је избио у Јужној Србији… дао бугарским властима згодну прилику да покажу сву своју зверску свирепост”. Они, истина, констатују да “било би тешко рећи тачно како је могао избити овај устанак”, али се зато својски труде да “наоружани бугарски народ” представе као дечји вртић и да су за све криви србски завереници који су успели да умакну бугарској власти. “Ван сваке је сумње да српско цивилно становништво није у томе (устанку) имало икаква удела. Цео тај устанак организован је и извршен од стране војника и комита српских, који су успели да умакну властима. Те су завереничке елементе врло вероватно подржавали бугарски и аустроугарски дезертери незадовољни својим положајем… Како је српско становништво било разоружано од стране власти још на почетку окупације, није имало могућности да се противи устаницима и да им се одупре. Оно је морало, воленс ноленс, да им даје храну, стан и да им послужи и у другим приликама. По себи се разуме да су бугарске и аустроугарске власти те поступке тумачили као непосредно учешће у устанку, те су ове јадне људе казнили смрћу… Око 20.000 Срба убијено је под тим изговором, од којих је највише 3.000 збиља учествовало у устанку. Сви остали припадали су невином цивилном становништву… Хиљаде жена и деце интернирани су, а други побацани у затворе. Тридесет и шест села око Лесковца потпуно је истребљено… Одведено је готово све мушко становништво вароши Ниша, око 4.000 људи… Један полицијски чиновник из околине Ниша хвалио се доцније да је он заклао више од 300 Срба. ‘У почетку је било доста тешко, морало се увек више пута бости ножем, али кад сам се извежбао, операција је ишла не може лепше бити: један ударац – и човек је убијен’… Варварство бугарских владајућих кругова прелази збиља све границе”, закључују социјалистички предводници избегавајући да у те “кругове” стрпају и војнике, и полицајце, и све оне који су учествовали у интернирању, у затварању, у бодењу ножем, у стрељањима, у истребљењима. Хтело се то или не, тај “бугарски владајући круг” у свему се мора изједначити са бугарским војником, односно “наоружаним бугарским народом”, односно “најмање препоручљивим слојем становништва”, што је социјалистима у Србији и њиховим наследницима окупљеним у Комунистичкој партији и, касније, у Савезу комуниста, морао бити јак изговор да се о Топличком устанку пише што мање.
Или, још боље, да се о њему ћути.
На трен, да ли случајно, прекинута је ћутња
Из писања бугарских медија, могли смо почетком фебруара 2021. године сазнати да је Драган Симеуновић, професор на Факултету политичких наука у Београду, изјавио у једном интервјуу за Националну ТВ ИН4С да су “Бугари познати по зверствима које су чинили где год су крочили. Немци су убијали, а Бугари су се иживљавали. Имали су чак одред за силовања”.
Бугарска страна оценила је да су те изјаве “изразит пример употребе језика који шири мржњу и према Бугарској и Бугарима”, због чега је од Државе Србије затражила извињење.
Знајући да званичну Државу Србију не занима шта о нечему, било чему, укључујући питање шта учинити са бугарским захтевом, могао сам се само присетити да сам 6. септембра 2018. године, не знам којим поводом, Предсднику Србије послао писамце са неким не особито “извињавајућим” подацима (и иначе садржаним у овде датом текстићу), укључујући и информацију да су Бугари пре четрдесетак година на Београдском сајму књига излагали карту која је западну бугарску границу смештала на Великој Морави (тамо где су је, у складу са наводним “начелом народности” на Берлинском конгресу 1878. године видели Енглези) и, јужније, све до Охридског језера. Остало ми је непознато да ли су Маћедонци због тога протестовали, али ме је то, можда сасвим без везе, подсетило како су још и броЗЛОвском времену јадиковали да, ако је Балкански рат донео Србији ослобођење од Турака, то је за њих био почетак ропства.
Будући да Хрватска себе сматра аустоугарском наследницом, што укључује и право на територије које је Аустроугарска, макар и на кратко, држала по окупацијом (а за време Великог рата то се односило и на Србију), она рачуна бар са подручјем западно од Велике Мораве, до границе са Бугарском. Због тога што постојеће граничне линије сматрају својим “билатералним питањем”, и Загреб и Софија противе се уласку Србије у Европску унију, али и постојању Србије као Државе.
То за почетак јер “прави” Хрвати – ослоњени на павелићевско-броЗЛОвско искуство стицано кроз Јасеновац, Пребиловце, Јадовно… налик ономе бугарском из Топличког устанка –
веле да се Хрватска протеже све до Урала!
Илија Петровић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.