Легализација марихуане пред црногорским посланицима
Предлог је да буду дозвољени ограничена куповина и узгајање, као и конзумација код куће, у канабис клубовима и на туристичким дестинацијама.
Посланици црногорског парламента ускоро ће расправљати о томе да ли да се легализују производња марихуане и њено стављање у промет. Више од 6.000 грађана потписало је петицију за легализацију марихуане и упутило је Скупштини Црне Горе да њени посланици одлуче хоће ли се она легално производити и продавати у веледрогеријама.
Представник невладине организације „Легализуј.ме” Никола Бановић каже да се петицијом у парламенту захтева да се „декриминализује канабис и регулише тржиште”.
„Предлог је да пунолетни грађани, који су регистровани у канабис клубу, могу да приуште месечно до 40 грама марихуане. Грађани ће моћи да гаје у домаћинствима до четири биљке, а конзумација ће бити дозвољена код куће. Поред тога, предлог је да конзумација буде дозвољена на одређеним туристичким дестинацијама и у канабис клубовима”, објаснио је Бановић.
Каже да им је идеја да „поспеше домаћу производњу”, као и да по „препоруци доктора грађани могу да купе канабис и друге његове деривате у апотекама”.„Доктор ће одлучивати колико коме да пропише марихуане. Рекламирање канабиса ће бити забрањено на државној телевизији, билбордима и радију”, наводи он, али се не каже да ће рекламирање бити забрањено на приватним телевизијама, порталима и радио-станицама.
Занимљиво је да потписници ове петиције као један од разлога за легализацију марихуане наводе да ће се она „као ресурс бити национализована, како би се избегао монопол на тржишту и подстакли самозапошљавање и домаћа производња”.„Овим потезима желимо да преузмемо највећи удео тржишта наркотицима, више од 75 одсто и фискално га регулишемо, олакшамо надлежнима борбу против организованог криминала и омогућимо нови прилив новца у буџет државе”, поручује Бановић.
Он верује да би национализацијом овог „ресурса” био повећан животни стандард, туристичка сезона би била продужена, а пацијентима с тешким обољењима било би омогућено лечење „природном алтернативом”.
„Наш следећи корак је да преговарамо с посланицима који би били вољни да изнесу наш предлог измене закона, што нам је сада већ Уставом загарантовано право, па ћемо у скупштини образложити предлог”, поручио је Бановић.
Додао је да је замисао НВО „Легализуј.ме” била да се „прикупи 20.000 потписа како би се организовао референдум о томе”.„Да смо прикупили толико потписа не бисмо тражили да се о томе расправља и гласа у скупштини, него да грађани одлуче на референдуму да ли су за легализацију марихуане. Петиција се и даље потписује”, каже он и додаје да на северу „имамо плодно тло у околини Плава, где би се могла узгајати јако квалитетна марихуана и у индустријске и у медицинске сврхе”.
„У том делу Црне Горе могао би да се врши транспорт до осталих општина на северу и, с обзиром на величину плавске равнице, могла би да буде главни снабдевач целе северне регије. Узгајање марихуане је важно јер у нашој земљи све већи број људи оболева од карцинома па би се уља од канабиса могла користити превентивно, али и у лечењу малигних болести”, истиче Бановић.
Додаје да марихуана „поспешује и апетит код људи заражених ХИВ-ом и на тај начин им јача имуни систем, али се користи и код психичких болесника у случајевима шизофреније, депресије, анксиозности и биполарног поремећаја”.Хоће ли се у Црној Гори пушити марихуана одлучиће посланици. Већ сада немали број грађана верује да ће то бити прилика за незаконито богаћење немалог броја трговаца опојним супстанцама и да ће од тог посла бити мала корист за економију и све сиромашније становништво.
Новица Ђурић/Политика
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.