Како је планирана глад у свету
Најава из 2020. године о претњи глађу свету није била прогноза, већ пројекат. И успешан пројекат.
Британски Фајненшел тајмс упозорава на претњу глади у Европи због поскупљења струје.Чланови синдиката пољопривредника Копа-Когеца , као и два велика прехрамбена удружења, ФудДринк Еуропе и Примари Фоод Процессорс , већ су почели да гасе своје пословање и смањују обим производње.
„Сљедеће повећање цијена енергената, посебно природног гаса и електричне енергије, угрожава континуитет циклуса пољопривредно-прехрамбене производње, а самим тим и способност да се настави снабдијевање основним пољопривредним производима, храном и сточном храном “, наводи се у заједничком саопштењу представника Европске пољопривредне индустрије, са којом су разговарали уочи састанка министара енергетике ЕУ одржаног 9. септембра у Прагу.
Генерални секретар Копа-Когеке Пека Песонен нагласио је да ће се следеће зиме европски купци суочити са још вишим ценама и недостатком великог броја воћа и поврћа. „Никада раније нисмо видели нешто овако “, рекао је он. „Неки производи неће бити доступни или ће бити веома скупи.“ Електрична енергија се користи у свим фазама производње хране, од ђубрења до жетве и хлађења. Млекарска и пекарска индустрија тешко су погођене растућим трошковима пастеризације, рекао је Песонен, док је производња млека у праху постала недоступна због високог енергетског интензитета.
Узгајивачи воћа и поврћа секу засаде за следећу сезону, а неки извештавају да растући трошкови рада пластеника већ премашују профит који могу да остваре. Нордик Гринс , највећи узгајивач парадајза у Шведској, рекао је да неће садити озиме усеве. Пластеници у Холандији, другом највећем светском извознику пољопривреде после САД, такође се постепено гасе.
Краставци и паприка узгајани у загрејаним пластеницима у Великој Британији 2022. биће упола мањи него прошле године због превеликих трошкова енергије, наводи Фајненшел тајмс . А ово поврће ће коштати двоструко више.Британска штампа криви Русију за надолазећу глад, иако признаје да је Русија због санкција смањила испоруке горива континенту.
„Британија ће гладовати због погрешних еколошких догми “ , пише Даили Телеграпх . – Економисти за све криве економско прилагођавање након пандемије и оружаног сукоба у Украјини. Али, истина, чињеница је да смо сами пустили да наша домаћа пољопривредна база увене… У Британији постоји тренд да се пољопривредна земљишта дају за постављање соларних панела и друге „еко-намене“,“ аутор чланка у Даили Телеграпху јадикује . Ове године ће до половине усева у Великој Британији бити изгубљено због немогућности наводњавања, пише Тхе Гуардиан . Узрок нимало у суши, већ у томе што су уместо успостављања наводњавања свуда постављене ветрењаче и соларни панели. Предвиђа се губитак до половине жетве шаргарепе, лука, шећерне репе, јабуке и хмеља. Производња млека у Великој Британији такође опада због недостатка хране за краве.
„Постоје страхови да ће многи фармери одбити да посаде усев следеће године “ , извештава Тхе Гуардиан , „ са страшним последицама по усев 2023.“ Очекује се да ће говеда и друга стока бити раније заклани са мањим тежинама јер ће фармери вероватно остати без хране у зимском периоду. Иначе, суша нема везе са недостатком сточне хране. Привреда земље је силом окренута на зелену страну.
Очекује се да ће у Француској бити изгубљено до 35 одсто жетве воћа и поврћа, рекао је Жак Рушо, председник француског националног удружења узгајивача поврћа .У Италији је ситуација још гора, говоримо о томе да у појединим деловима земље може бити изгубљено и до 80 одсто рода. Штавише, неће успети куповати храну у другим европским земљама или у Америци – свуда усев умире и стока се коље.
У САД је угрожено 74% говеда, 50% производње млека, више од 80% производње пшенице, 70% поврћа, воћа и орашастих плодова. 37% фармера је рекло да оре и уништава постојеће усеве… Запањујући број ранчера у неким западним државама распродаје своју стоку. Пољопривредници у држави Лоне Стар пријавили су највеће смањење сточног фонда за 50%, затим Нови Мексико и Орегон за 43% и 41% респективно “, пише истакнути амерички економиста Мајкл Снајдер на својој веб страници Тхе Ецономиц Цоллапце . Познати економиста узроке прехрамбене кризе која Америци прети глађу види у деловању владе САД и, на крају, али не и најмање важном, у суши.
Чињеница да глад прети и Америци, не олакшава Европљанима. А европска антимонополска комесарка Маргрете Вестагер чак и не крије да Европу чека велика глад због антируских санкција.И изгледа да је глад у свету била дуго планирана. Глобалну прехрамбену кризу објавио је свету у мају 2020. године главни економиста програма УН за храну Ариф Хусаин, када није било ни суше 2022. ни руске специјалне операције у Украјини. У то време показатељи усева, сетве и стоке, као и цене пољопривредних производа, били су стабилни, а на несташицу хране није ни мирисало. Од 2000. до 2019. године, према подацима УН, удео светске популације која пати од неухрањености смањен је са 15% на 8,9%. До 2030. УН су поставиле задатак да ову цифру доведу на нулу.
Све је отишло у воду 2019. На позадини изазване „пандемије“, позитиван тренд се преокренуо. У 2020. број потхрањених порастао је са 690 милиона на 811 милиона, што је највећи број у последњих 15 година. У 2021. светске цене хране су порасле у просеку за 30%: сунцокретово и репичино уље поскупело је за више од 60%, пшеница – за 31%, шећер – за 30%, млечни производи – за 17%, месо – за 13 %.
Дакле, изјава стручњака УН-а 2020. о глади која прети свету није била прогноза, већ пројекат. И успешан пројекат. О ауторима овог пројекта треба говорити посебно.Владимир Прохватилов/ФСК.РУ
Превод:Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.