Све јавне фирме ће бити претворене у акционарска друштва или друштва са ограниченом одговорношћу
Све јавне фирме ће до 2025. бити претворене у акционарска друштва или друштва са ограниченом одговорношћу, предвиђа Нацрт закона о јавним предузећима
Јавно предузеће не може да се приватизује, а акционарско друштво може. То је разлог зашто су на вести да ће ЕПС и „Пошта Србије” бити претворени у акционарска друштва прве реакције опозиционих странака биле да држава хоће да приватизује ова предузећа. Међутим, пошто ће све јавне фирме морати да се претворе у акционарска друштва или друштва са ограниченом одговорношћу до 1. јануара 2025, ова новина из Нацрта закона о јавним предузећима баца другачије светло на поменуте вести. Трансформација значи да држава остаје власник, али отвара могућности да нека јавна предузећа буду поверена на управљање професионалним менаџерима.
Љубодраг Савић, професор Економског факултета, наглашава да се претварање јавних фирми у акционарска друштва може урадити, а да не мора да се иде у процес приватизације.
– Власник јавног предузећа је држава. Она ће бити власник и у новој фирми, али акционарско друштво подразумева да и неки други могу добити део власништва. То могу бити грађани, запослени, бивши власници и пензионери. У случају ЕПС-а, пошто је реч о највећем државном предузећу, држава ће појединачно остати већински акционар. Са аспекта управљања то не значи ништа, држава ће и даље управљати тим предузећем. Али то може да значи и друго. Ако корпоратизује јавно предузеће можда ће држава да се определи да не буде управљач и то повери професионалним менаџерима. При чему држава поставља циљеве и контролише спровођење, а неко ко управља одговара за реализацију циљева. Тако ради Чешко електропривредно предузеће (ЧЕЗ), у коме је држава већински власник, али она уопште не управља фирмом већ само поставља циљеве – објашњава Савић.
Професор Економског факултета каже да трансформација у акционарско друштво, отвара могућност да се ЕПС приватизује, али то не мора нужно да буде учињено. Држава може да прода и већи део акција, уз задржавање златне акције, односно стратешке контроле над предузећем, што значи да без државе не може да се повећа цену електричне енергије, отпусти радник, гради производни капацитет. Постоје и такве ситуације где државе нису већински власници, али задржавају златну акцију и одлучују о капиталним стварима и не мешају се у свакодневно управљање.
– Наводим пример ЕПС-а јер нису сва јавна предузећа подједнако интересантна. Прилично је велики број њих која нико не би узео због стања у коме се налазе или због чињенице да делатност није профитабилна. Држава не намерава први пут да трансформише јавне фирме у акционарска друштва, она је то и раније најављивала. Био бих задовољан да уради праву процену вредности јавних предузећа, установи са чим располаже, шта су проблеми, где су губици и уска грла и да тачно зна шта се налази у портфељу власништва државе. ЕПС је најподеснији за приватизацију са већинским или мањинским партнером и 2005. сам предлагао да то буде мањински партнер. Не треба држава много да мудрује треба да оформи екипу јаких стручњака да их упути у ЧЕЗ да препишу шта су они тамо урадили и да то примене у Србији, ако имају политичку снагу и вољу. ЕПС би постао за четири, пет година успешно предузеће – сматра Савић.
Немања Ненадић, програмски директор Транспарентности Србија, наводи да се Нацртом закона о јавним предузећима, који би требало да усвоји влада, поставља рок од годину дана да се изврши трансформација из јавних предузећа у акционарска друштва и друштва са ограниченом одговорношћу. Закон ће се примењивати од 1. јануара 2024, што значи да је рок 1. јануар 2025.
– Пошто су два претходна закона о јавним предузећима из 2012. и 2016. такође прокламовала професионално и корпоративно управљање, у образложењу новог нацрта нема објашњења зашто то до сада није спроведено у пракси. Позитивна ствар је да се постављају услови за представника државе у скупштинама друштава капитала. То до сада није било уређено и нисмо знали како се они бирају. Та особа мораће да има факултет, пет година искуства и најмање три године руководећег стажа – напомиње Ненадић.
Подсећа да код нас акционарско друштво, у коме је једини власник држава има скупштину акционара где само један представник државе доноси све битне одлуке укључујући и одлуку о избору директора. Нови закон сада предвиђа конкурс, али га не би расписивала влада већ скупштина акционара и надзорни одбор.
– Најбитнија промена је то што се акционарско друштво може власнички трансформисати, то јест може се приватизовати или дозволити улазак приватног капитала, а тако нешто са јавним предузећима није могуће. Пошто је то најкрупнија новина логично је помислити да у ближој или даљој будућности неко од ових предузећа буде продато. То што ће да се промени власнички облик ни на који начин није гаранција бољег управљања јавном фирмом. Ми и сада имамо друштва капитала која примењују закон о јавним предузећима попут железничких фирми и друштва капитала која не примењују закон о јавним предузећима као што је „Телеком” – наводи Ненадић.
Ненад Гујаничић, из брокерске куће „Моментум секјуритис”, такође потврђује да претварање фирме у акционарско друштво не мора да значи почетак било какве приватизације односно продаје државног удела у компанији. Штавише, фирма може бити котирана на берзи, а држава не мора да прода сопствени власнички удео (уосталом као било који акционар). Рецимо, „Телеком Србија” је номинално корпоратизован (држава већински власник), али није изашао на берзу ни десет година након што су грађанима подељене акције.
Додаје да је вишедеценијска пракса показала да корпоративна организациона форма представља најефикаснији начин организовања великих компанија. Њене главне карактеристике су раздвајање власништва од управљања и котирање на берзи које омогућује индиректну контролу фирме путем механизма откривања тржишне цене. Пуко претварање компаније у акционарско друштво где ће држава бити једини власник не значи ништа и вероватно ће представљати само козметичку промену како би се удовољило захтевима страних финансијских институција од којих је овај предлог вероватно и стигао.
– Све док фирма нема раширену власничку структуру и што је најважније не буде котирана на берзи неће бити никаквог помака када је реч о отворености њеног пословања и остваривања индиректне контроле управљања – наводи Гујаничић.
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.