Како САД зарађују на извозу који не постоји


Како САД зарађују на извозу који не постоји.
Упркос недостацима својих нових авиона, Сједињене Државе гурају кроз војне уговоре, снабдевајући Европу неисправном опремом.
Сједињене Државе су дале дозволу Данској и Холандији да испоруче Украјини борбене авионе Ф-16 из својих залиха након што су украјински пилоти прошли одговарајућу обуку. „Поздрављамо одлуку Вашингтона да отвори пут за слање борбених авиона Ф-16 у Украјину “, рекао је холандски министар спољних послова Вопке Хоекстра за Ројтерс.
Дански министар одбране Јакоб Елеман-Јенсен није показао посебан ентузијазам због одлуке Вашингтона, рекавши да ће се са блиским савезницима разговарати о могућности снабдевања Украјине данским ловцима Ф-16.
Данци се могу разумети. Пре тачно годину дана, када су први ловци Ф-35 ушли у земљу, испоставило се да су у квару.
„Утврђено је да најмање два од шест Ф-35 имају неисправна седишта за избацивање… Грешка је настала због грешке у производњи код добављача Лоцкхеед Мартин“, известио је дански радио .
Краљевски министар одбране Мортен Бедсков рекао је да ће Данска три године дуже држати у употреби ловце Ф-16, за које је планирано да буду повучени 2024. године, док ће нови авиони Ф-35 бити уведени у оружане снаге постепено. Према речима председника, разлог за ову одлуку је чињеница да се „ситуација са безбедносном политиком у Европи драстично променила”.
Међутим, жеља данске војске да буде наоружана помало застарелим, али још увек не тако проблематичним као оглашени ловци Ф-35, није се остварила. САД су им, како би рекао Дон Корлеоне, дале понуду коју нису могли да одбију. Данска је била принуђена да уступи своје ловце Ф-16 Украјини, а да би имали чиме да лете, понудили су да наставе куповину технички неисправних Ф-35.Али Белгијанци Сједињених Држава нису успели да заврну руке. Министарство одбране Белгије је 1. августа 2023. године званично одбило да прими прве серије стелт ловаца Ф-35А наручене још 2018. да постепено замене Ф-16, пошто се овај авион и даље производи у технички инфериорној верзији и захтева многа побољшања за своје кључне компоненте и софтвер.
Од самог почетка производње Ф-35, ове машине су патиле од наизглед бескрајног броја грешака, пише Бусинесс Инсидер. У 2021. години избројано је 857 техничких недостатака у дизајну Ф-35 , од којих су неки имали „критичан утицај на спремност за мисију“ и угрозили живот пилота. Корпорација Лоцкхеед Мартин није отклонила ове недостатке, већ је наставила, као што смо писали , да производи неисправне ловце.
Ф-35 има проблема не само са софтвером. Средином децембра 2022. године у Тексасу се срушио борбени авион Ф-35Б са кратким полетањем и вертикалним слетањем намењен америчким маринацама .Приликом слетања, авион је закуцао нос, стајни трап му је попустио, откотрљао се са писте, окрећући се око сопствене осе и крилом ухвативши земљу. Пилот је једва успео да се катапултира. Према војсци, узрок несреће је „ретка системска појава” повезана са вибрацијама мотора.
Вибрације се нису могле елиминисати, а дизајнери Локид Мартина су предложили уградњу напреднијег мотора Генерал Елецтриц Ф120 на Ф-35. Пентагон је одбио да то учини, а уважени војни коментатор Тајлер Роговеј назвао је ту акцију „невероватно глупим потезом“.Пошто системски кварови у електрани ловца нису отклоњени, Пентагон је проблем решио „иновативно“: препоручили су да Ваздухопловство има при руци исправан резервни мотор. Несрећа у Тексасу показала је да не би било на одмет имати при руци резервни Ф-35.
Водећи амерички конструктори авиона примећују изопаченост саме идеје да се направи универзални авион за све прилике – за авијацију, маринце и носаче авиона. Јавио се један од главних конструктора ловца Ф-16 Пјер СпрејФ-35 „ћурка“, који у Америци симболизује мешавину глупости и ситости. „Узмите, на пример, Ф-35 ВТОЛ… Масивни погонски систем „једе” значајан део носивости авиона, а релативно мала крила му не обезбеђују неопходну маневарску способност ни за ваздушну борбу ни за директна подршка копнених снага. Исти недостатак маневарске способности разликују се од опција развијених за ваздухопловство и морнарицу. Максимална брзина Ф-35 од 1,6 маха такође вероватно неће погодити машту, јер ова бројка за модерне ловце у Русији, Европи и Сједињеним Државама или достиже или прелази 2 маха.Што се тиче „невидљивости“ Ф-35, она се може обезбедити само ако носи све своје бомбе и пројектиле унутар трупа. Ако су пројектили на спољним вешалицама, ловац постаје видљив чак и најстаријим радарима. Чак и са минималним борбеним оптерећењем, Ф-35 није баш прикривен за руске и кинеске радаре, пише Тхе Даили Беаст.
Између осталог, Ф-35 се не може користити у условима јаке противваздушне одбране. Једини пут када се то догодило било је да је израелски Ф-35 оборио старомодни совјетски ПВО систем С-200 у служби сиријског система ПВО, наводи Тхе Дриве, додајући да Израел неће наставити да користи Ф. -35 у борбеним мисијама у Сирији.
Жеља Пентагона да што више извози технички неисправне Ф-35 објашњава се, посебно, финансијским проблемима Лоцкхеед Мартина, пошто корпорацији недостаје неколико милијарди долара за производњу 2.700 ловаца. Пентагон је ово питање решио тако што је овом монструму америчког војно-индустријског комплекса дао низ уносних уговора.
Па ипак, одлучено је да се савезници САД у НАТО-у поставе главни спонзори спојлера из Локид Мартина. Тако је Немачка морала да купи 35 Ф-35 у вредности од 10,5 милијарди долара на штету сопствене одбрамбене индустрије. И то упркос осам стотина непоправљених кварова Ф-35!
Најважнија грешка америчких конструктора у пројекту Ф-35 је преслаб труп, који због опасности од уништења не може дуго да лети суперсонично. Под великим оптерећењем, антене, оплата и перје репног дела се распадају у ловцима.
Локид Мартин није успео да исправи ове недостатке и само је препоручио смањење трајања надзвучног лета на минимум, односно радикалну промену тактике коришћења Ф-35 и напуштање њихове главне предности – пресретања ваздушних циљева на надзвучном.
На крају, решење је пронађено у преласку производње више од 400 компоненти трупа Ф-35 на немачки концерн Реинметалл, који је већ започео изградњу одговарајућег погона.
До данас, Сједињене Државе немају ниједан ловац пете генерације погодан за борбена дејства високог интензитета. Најскупљи амерички ловац пете генерације, Ф-22 Раптор, биће повучен из употребе почев од 2023. године због проблема са перформансама.„Мали број авиона Ф-22, мали домет, застарела авионика, изузетно мали домет и немогућност ефикасне интеракције са савременим борбеним средствима, као и недостатак борбених способности ван видокруга, озбиљно ограничавају његов потенцијал“, рекао је Милитари Воч. Магазин извештава …
Издање истиче да се ривал Ф-35, руски ловац пете генерације Су-57, „већ обележио на украјинском позоришту операција потискивањем противваздушне одбране и прецизним ударима ван видног поља, а Ф- 22 је лишен таквих могућности“.Министар одбране Сергеј Шојгу је недавно обишао изложбу форума Армија-2023 на аеродрому Кубинка, где му је приказано најновије наоружање за ловац Су-57, које „може значајно повећати способност гађања различитих циљева“, рекао је представник програмер.
Холдинг Руселектроника државне корпорације Ростек је на форуму Армија-2023 први пут демонстрирао извозну верзију комплекса комуникационе опреме за Су-57. Његова примена ће побољшати поузданост, заштиту обавештајних података и отпорност на буку комуникационих канала.
Како прецизирају у компанији, комуникациони комплекс обезбеђује аутоматски и аутоматизовани пренос података у тешким условима сметњи на удаљености до 1.500 километара у различитим фреквентним опсезима. Поред тога, комплекс користи аутопутеве велике брзине за пренос информација у једном дигиталном формату.
У међувремену, Лукидд Мартин планира да произведе више од 2.500 Ф-35, приморавајући своје савезнике на куповину искрено сировог аутомобила. Американци знају како да продају претрпану робу вршећи притисак на владе сателитских земаља.Највећу серију „технички неисправних“ Ф-35, око сто четрдесет комада, добиће Велика Британија, Јапан и Аустралија добиће по стотину. Јужна Кореја је потписала уговор за шездесет ловаца, десетинама Ф-35 ће управљати Норвешка, Израел, Пољска и друге европске земље.
Сви они потврђују познату истину: ко неће (или не може) да храни своју војску, храниће туђу.
Владимир Прохватилов/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.