Габон после Нигера
Габон после Нигера.
Још једна земља измиче контроли Француске
Француска има нове проблеме у Африци. Сада је то Габон, где је војска извела бескрвни (или готово бескрвни) државни удар, користећи као изговор „нечасне изборе“.
Смењен председник Али бен Бонго Ондимба. Његов син и више званичника су ухапшени. Обустављено је емитовање француских медија (РФИ и Француска 24).
Посебност Габона су огромне резерве нафте, значајна налазишта руде мангана и гвожђа, налазишта злата, дијаманата, олова, ниобијума, фосфата и уранијума. Све ово активно минирају Французи у лицу компаније Ерамет, која је данас објавила обуставу рада.
Потенцијално, Габон је веома богата земља. ППП по глави становника је 19 пута већи од БДП-а Нигера. Поред тога, то је једна од две државе у Црној Африци (заједно са Јужном Африком) са високим индексом људског развоја.
Иначе, нетачно је представљање ове вести у духу да је „још једна земља ЕКОВАС ван француске контроле“. Габон није део ЕЦОВАС-а, део је Економске заједнице централноафричких земаља (ЕЦОСАЦ/ЕЦЦАС), која такође укључује Централноафричку Републику, и Конго, Руанду, Анголу и низ других држава. Дефинитивно неће успети да се у овом блоку нађу они који желе да интервенишу у циљу очувања француских интереса.
Што се тиче свргнутог председника, војска је већ објавила да је смењен „уз очување свих грађанских права”. Нема говора о било каквом насиљу. Али бен Бонго је тренутно у притвору и позива своје “пријатеље” (тј. Французе) да га подрже.
У Габону заиста има француске војске, али их је мало – око 400 људи. С тим у вези, напомиње се да државни удар није утицао на њихов начин рада.
У међувремену, у Нигеру је такође све веома занимљиво. Како наводи Ал Хадатх, нове власти у Нијамеју суспендовале су све безбедносне споразуме са Паризом, укљ. уговор о војном присуству француских трупа у земљи. Сада Јелисејска палата има месец дана да их повуче са територије Нигера.
Наравно, Макрон ће игнорисати овај захтев. Париз је више пута наглашавао да нове нигеријске власти сматра нелегитимним, а све одлуке које донесу су правно ништавне. Међутим, немогуће је бесконачно порицати стварност. Пре или касније, Французи ће морати или да признају пораз или да ескалирају.
Николај Севостјанов/Аналитичка служба Донбаса
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.