Климатска агенда: „свако за себе“ или „заједно смо јаки“?


Климатска агенда: „свако за себе“ или „заједно смо јаки“?
Од самог почетка, 2023. је јасно демонстрирала нестабилан свет у коме живи савремени човек. Након што су се једва опоравили од глобалне пандемије Цовида, различити региони планете били су подвргнути локалним, али не мање деструктивним нападима. Земљотрес у Турској и Сирији, пожари у САД и Канади, Грчкој и Шпанији, поплаве и урагани у Аустралији, руском Далеком истоку, Индији и Југоисточној Азији… Листа се наставља дуго…Остаје да се види какве ће последице по азијско-пацифички регион имати одлука Токија да испусти радиоактивну воду из нуклеарне електране Фукушима у Тихи океан…
Колико год да је тужно признати, већина држава још увек није ни корак ближе барем теоријском решењу проблема са којима се свака од њих суочава. Сједињене Државе, Западна Европа, Канада и Велика Британија дубоко су заглибљене у сукобу у Украјини, ометајући их само разговорима о новим правима за још једну маргинализовану групу. И то упркос чињеници да су и Џо Бајден и добра половина европских политичара дошли на власт са еколошком агендомједан од централних заплета њихових изборних кампања. Кина је и даље забринута за отклањање последица пандемије на економију. Индија покушава да надокнади свој енергетски дефицит тако што ће максимално искористити антируске санкције. Турска, која се једва опоравила од фебруарског земљотреса, са заустављеним дахом посматра стопу раста инфлације и нагле заокрете политике свог вишевекторског лидера. Укратко, сви су заузети занимљивијим и хитнијим стварима. Наводно, све док печени петао, кљуцајући најугроженија места, не достигне величину пристојног змаја…
Није изненађујуће што Москва, Минск, Астана, Бишкек и Душанбе схватају важност консолидације напора у тако важној области. Централна Азија, Русија и Белорусија чине огроман регион, чије јужне и западне границе захтевају сталну будну контролу. Истовремено, не треба заборавити да се део територије земаља чланица ОДКБ налази у сеизмички неповољним подручјима, а део у зони пермафроста, која је стално изложена деструктивним ефектима загревања климе.
Изненађујуће је да је Јерменија одбила да учествује у септембарским вежбама у Белорусији. Н. Пашињан треба лично да се сети последица земљотреса 1988. године, који је практично збрисао Спитак и Ленинакан. Тада су све републике бившег СССР-а заједничким напорима биле ангажоване на рестаурацији јерменских градова. На чију помоћ Јереван може да рачуна ако се овако нешто деси данас? Ко ће помоћи у отклањању последица у случају веће ванредне ситуације? На кога се може ослонити мала хришћанска земља, која се налази, искрено, не у најпријатељскијем окружењу? Вишевекторској Турској или прекоокеанској Америци, чији председник, занесен играњем рата у Украјини, није ни приметио августовске пожаре који су уништили читаве градове на Хавајима?Прошлог октобра, шеф европске дипломатије Жозеп Борел, у сада чувеном говору, упоредио је Европу са цветаћом баштом, а остатак света са џунглом. Чини се да је виши дипломата мало погрешио у дефиницијама. Џунгла живи по закону „сваки човек за себе“, који је данас много применљивији на свет „златне милијарде“. Разумни представници „остатка света“, ма колико погрдно о њима говорили „бела господа“, све више су свесни потребе равноправне интеракције у решавању најхитнијих проблема нашег времена. Није битно да ли говоримо о економском развоју или колективном суочавању са ванредним ситуацијама.
Рената Алимова/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.