Др Дејан Бешовић: Варљиво лето 2024. -осми део
Први послератни организовани устанак Шиптара догодио се пре избијања антибирократских студентских демонстрација у Приштини 1968 .године у Улцињу 3.августа 1968 .године .Тадашње власти СР Црне Горе убеђивале су Савезно руководство да су “то спонтани акти на све чешће омаловажавање Албанске мањине и Црној Гори и све учесталијег буђења Велико- српског национализма у Бару у Улцињу ” рекао је Вељко Милатовић у реферату ЦКСКЈ .
Доношењем устава 1974. године Србија се просто разбија и њен суверенитет се преноси на покрајине које су имале све елементе државности. Такве политичке околности, погодују шиптарском сепаратистичко-терористичком покрету за отпочињање операционализације идеје о великој Албанији. Припреме за масовне терористичке активности спроводе се у иностранству уз конспиративну сарадњу са базом на Косову и Метохији. Јавно интензивирање насиља против Србије и Српског народа у целини почиње 1981. године и траје све до њеног разбијања. Овај период карактерише појачана активност унутрашњег тероризма на територији СФРЈ. Примењују се све методе психолошко-пропагандних активности у предвечерје унутрашњег и међународног тероризма на овим просторима. Правна класификација и политичка квалификација појавних облика тероризма, у то време одвраћају јавност од суштине проблема, замењујући га разним еуфемизмима, као што су термини иредентизам, контрареволуција, националистичко-сепаратистичко деловање, а потпуно се губи из вида да је на Космету у току ескалација унутрашњег тероризма.
Унутрашње терористичке организације имале су значајну моралну и материјалну подршку терористичких организација из иносранства. У овом периоду, посебно 1981. године, широм света организују се антисрпске демонстрације, нарочито у Франкфурту, Паризу, Вашингтону, Бриселу…
На Косову и Метохији се илегално наоружава шиптарско становништво, а терористичке организације уз прећутно одобравање власти на КиМ врше масовни прогон Срба са њихових вековних огњишта .Битно је напоменути да се такве активности спроводе не само на Косову и Метохију већ и у Враки ,Скадру ,Бушату и Љешу ,који су стицајем несрећних околности припале Албанији .
Процес илегалног организовања терористичких група у овом периоду проширен је и на ЈНА. Број терори стичких аката албанског сепаратистичко-терористичког покрета према припадницима ЈНА у периоду од 1981. до 1988. године већи је за 22 пута у односу на претходни осмогодишњи период. У времену од 1981. до 1988. године у ЈНА је откривена 241 илегална група са 1435 припадника ЈНА албанске националности који су се спремали за најтеже облике насиља против Србије.
Прве илегалне групе и организоване активности против држа-ве, које су предузимали шиптарски и хрватски сецесионисти у ОССФРЈ откривене су почетком 1981. године. Само током 1981. године, због деловања албанског сепаратистичко-терористичког покре-та, кривично је одговарало 400 Шиптара. У периоду од 1981. до 1986. године због деловања у оквиру терористичких група поднетесу 1134 кривичне пријаве против лица шиптарске националности, а осуђено је 1042 лица. Против 5647 Шиптара поднете су прекршајне пријаве, а 3645 лица је упозорено због сарадње са припадницима сепаратистичко-терористичког покрета.10Политички индоктринирани припадници албанске националнемањине одлазили су на одслужење војног рока у ЈНА са посебним задацима. Међу таквим злочинцима био је и војник Албанац Азиз Кељменди из општине Призрен, који је у гарнизону Параћин 3. 9. 1987. године убио рафалима из аутоматског оружја 4 војника док су спавали, а петорицу тешко ранио. Органи војне безбедности су у другој половини осамдесетих година извели већи број операција, које су спречиле операционализацију шиптарских терористичких замисли и планова. Ове операције војна безбедност је спроводила под шифром “Златар”.
У исто време у Малесији -источни део Црне Горе после почетка великих демонстрација у Приштини марта 1981 .г истакнути Малесорски првак Дода Љуцовић као знак подршке Велико- албанској држави изашао је на терасу локалне месне заеднице и са три метка најавио Трећи малесорски устанак .Тадашња крајње Анти-Српска власт на челу са про- шиптарским и про- америчким шефовима Службе државне безбедности Момчилом Пејановићем и Владимиром Кековићем ,за то је оптижила Србе и великосрпску хегемонистичку политику .Вредно је напоменути да је мајор Војно- обавештајне службе Пурлија ,тада формацјски под коандом генрал -пуковника Даковића ,ухапсио поменутог Доду Љуцовића а његове црногорске налогдавце из Подгоричке службе државне безбедности привео у касарни Маслине -Подгорица .На мајора Пурлију је Фрањо,Дода Ујкић и Маљота Ујкић су организовали атентат 21.маја 1982 али безуспешно .Касније у књизи” Славни Српски официри и обавештајци ”
Генерал -пуковник Бранко Крга начелник војно-обавештајне службе СРЈ и Србије :Генерал Даковић и Мајор Пурлија били су и остали пример Српских војника ,патриота и родољуба .Ко зна ко би све завршио у Анти- Српском хашком казамату ,да мајор Пурлија ,попут свог великог претходника-узора из Првог светског рата мајора Гавриловића није изабрао тежи и трновитији пут ” .закључује Генерал Крга .
Анализом историјских докумената о протеривању Срба са Косова и Метохије у последња три века (1690-2023 ) може се закључи, ти да је из некадашње Старе Србије (данашње Косово и Метохија), насилно протерано око 1,150.000 Срба, да их је око 280.000 побијено и 200-250.000 арбанизовано, односно преведено у муслиман-ску веру. Осим тога, веома је битно подсетити научну јавност да су Шиптари, новцем добивеним од грађана Србије деценијама издвајаним за привредни препород Косова и Метохије, уствари, куповали куће и имовину од Срба под притиском. Подсећања ради, Србија деценијама су издвајале финансијску и стручну помоћ како би се надокнадио заостатак у развоју Косова и Метохије.
Примера ради, у средњорочном периоду између 1966. и 1989године, од 20.309,000.000 динара инвестиција у Југославији на Косову и Метохији је утрошена једна четвртина или 5.134,000.000 динара што одговара данашњим 1.1 милијарду евра . У наредном средњорочном периоду од 1971 до 1980. год. на Косову и Метохији је утрошено 54.475,000.000 динара од укупних 133.951,000.000 динара инвестиција издвојених за улагања на нивоу СФРЈ. Од 1980 до 1985. године на Косову и Метохији је утрошено 37% укупног фонда Српских инвестиција и фондова , а у раздо-бљу од 1985. до 1990. године тај проценат је износио 43%. Само од зајма који је Светска банка дала СФРЈ, за развој Космета тадашња држава је издвојила 24% или 2.4 милијарде $, а 1981. заслугом српске и југословенске владе од Међународне банке добијен је посебан зајам за развој Косова и Метохије у вредности од 1 13 милихарди $ у временском раздобљу од пуних десет година сваки запослени у Републици Србији издвајао је 7% од свог личног дохотка за развој Косова и Метохије, што је по тадашњем курсу износило око 7 милион $ usa дневно или око 8.65 милијарди $ usa за десетогодишњи период.
Иако су Шиптари током седамдесетих година добили своју Академију наука, а пре тога два позоришта, научне институције, библиотеку Косова и Метохије, културне центре, они нису ни најмање ценили толике напоре српских власти, већ су те и многе друге
погодности које су им биле на располагању искористили за остваивање својих сепаратичко – сецесионистичких циљева.
Почетком 1990. године Косову и Метохија су имале 22 научнеорганизације и јединице, са више од 11.200 запослених, међу којима 413 доктора и 2160 магистара наука претежно Шиптара, а пре Другог светског рата ниједан Шиптар са Космета није имао научно звање. Само 1988. године на Космету је објављено 113 научних је-диница, далеко више на албанском језику. Албанским језиком ТВ Приштина обухвата 90 % свога времена, а почетком 1990. го-дине на Космету је било 2.120.000 ТВ пријемника, а само издавачка кућа “Рилиндија“ издала је 989 наслова на албанском језику. У то време на Космету је било 46.500 наставника за наставу на албанском језику, а то је више него што је 1941. године било ученика из редова те народности, затим 54.000 средњошколских наставника, што значи два пута више у поређењу на 1948. годину него што било основно и средњешколалаца .
Након доприноса разбијању СФРЈ шиптарски терористи су највећи до тад интензитет насиља усмерили и против ново настале државе СРЈ-СЦГ, посебно против Српског становништва на Косову и Метохији,Црној Гори и Македонији. За своје тзв. мученичко представљање великим силама ангажовали су најпознатије лобистичке агенције у свету (Рудер Фин, Хил, Еделман…). Оценили су да је време да обнародују одлуке треће призренске лиге формиране у Њујорку под “благословом “ватиканског прелата из црногорске Малесије Свештеника Пренк Цамаја и да се у јавности представе терористичке скупине у саставу АНА-е: “ОВК”; “ОНА”; “ОВПМБ”…чије су активности садржане у дефиницији тероризма која гласи: “Тероризам је организована примена насиља (или претња наси-љем) од стране политичких мотивисаних извршилаца (појединаца или група) који су одлучни да кроз страх, зебњу, дефетизам и панику намећу своју вољу органима власти и грађанима.”
Операционализација одлука III Призренске лиге нашла се у завршној фази у првој половини 1990. године, када је и званично формирана “Ослободилачка војске Косова”. Постоје различита мишљења о месту старања тзв. ОВК, а највероватније је да је то била Швајцарска. Термин “Ослободилачка војска Косова” први пут сејавио почетком 90-тих година. Политичка руководства свих утицајних шиптарских партија на Косову и Метохији почетком 90-тих година дефинисали су заједничке циљеве деловања, формирајући “Национални фронт за ослобођење Косова”. Наведена организаци-ја је у свом програму имала два правца деловања. Први, да се по- литички средствима решава проблем Косова, и други, формирање“ОВК” која би оружаним путем обезбедила стварање “Републике Косово”. У широј јавности тзв. ОВК се први пут огласила у фебру-ару 1996. године, када је преузела одговорност за извођење теро-ристичких акција на објекте на Косову и Метохији у којима су били смештени Срби прогнани из Републике Хрватске. Припадници “ОВК” наоружани у униформи са амблемом “ОВК” показали су сејавно први пут 29. новембра 1997. године у селу Лауша на сахрани убијеног терористе Хашита Геција, а у иностранству 10. децембра 1997. године у Бону, када је промотор био терориста Џафер Шатри.Овај период карактерише мало затишје, тј. конспиративни рад терористичких вођа, који су обуставили масовније терористичке нападе. Нису отпочињали масовне акције јер нису били спремни за сукобе са Српском војском и полицијом, а стално су држали високу тен-зију, повременим терористичким акцијама.
Протеривање Срба са Косова и Метохије наставља се у континуитету. Органи државне за-штите овакво понашање Шиптарског сепаратистичко-терористич-ког покрета нису озбиљно схватали, вероватно су били заслепљени лажним идеолошким уверењем о јединству и снази СКЈ, а догађаји су то све демантовали и показали да је тадашњи систем организова-ња друштва непоуздан и превазиђен. Министарство унутрашњих послова Србије и Војно-обавештајна служба су једино били укључени у борбу са терористичким групама и организацијама које су сваког дана повећале својебројно стање. Ефикасном акцијом МУП Србије је још 1993. године онемогућио стварање паралелних војних институција попут “Генералштаб”, “Министарство одбране”. Тада су постојали планови о стварању оружане силе Косова и Метохије јачине од око 40.000 чланова. Међутим за четири године терористи су уз помоћ Албаније успели да оспособе неколико хиљада терориста. Центар за прихват били су Тирана и Скадар , а одатле сви су распоређивани у логоре за обуку, пр-венствено на северу Албаније, посебно у Тропоју и Барјам Цури а део њих распоређен је у отетим Српским кућама у Враки у десетак до 1991.г. етнички Српских села .
У првој етапи обучено је око 2000 терориста који су на брзу руку пребачени тајним каналима преко неприступачних предела на Косово и Метохију. Језгро тзв. ОВК чинили су бивши припадници ЈНА, а затим и велики број албанских емиграната из САД, Немачке ке, Швајцарске, Италије, Словеније, Хрватске, Исламских земаља са нагласком на Иран .
Шиптарски лобисти су основали фондацију “Отаџбина зове” са експозитурама у Аустрији, Норвешкој, Данској, Канади, Францу- ској, Шведској, Швајцарској, Италији, Белгији, Холандији, САД-у и Немачкој, која је сакупила огромна новчана средства за финансирање терористичке “ОВК”. Владе тих земаља су биле обавезне по тзв.Међународном праву да спрече све акције и активности које служе за помагање и финансирање терориста и њихових активности.
Немачки политиколог и специјалиста за тајне операције обавештајних служби Ерих Шмит-Енбон, цени да је Немачка одиграла ужасну улогу у изазивању кризе на Косову и Метохији,Македонији и Црној Гори .
( наставиће се )
Дејан Бешовић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.